24 marca 2019. imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
° Przeżyjmy to jeszcze raz
° WYNIKI OPEN
  

PÓŁMARATON HAJNOWSKI

Relację z naszego biegu w tym roku postanowiliśmy przedstawić nieco inaczej – nie ze strony organizatora, lecz okiem zawodnika, a dokładnie Macieja Żukiewicza z LKS OLYMP BŁONIE. A co ciekawe, jest to opinia biegacza, którego nie było podczas tegorocznej imprezy. Jest ona jednak niezwykle zbieżna z opiniami zawodników biegnących 21 maja 2016r. na trasie z Białowieży do Hajnówki. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Czy podzielają Państwo tę ocenę?

„PÓŁMARATON HAJNOWSKI … z cyklu, gdy czekasz jak dziecko na święta...

Obiecałem sobie, że nieważne gdzie będę mieszkać i jak potoczy się moja pasja w trzeci weekend maja zawsze będę na Podlasiu, w Hajnówce i Białowieży. Tam dzieje się przygoda, tam spotyka się biegowa rodzina, tam jest po prostu… DOSKONALE!

Image and video hosting by TinyPic

Maciej Żukiewicz - z lewej

Po zawodach podszedłem wraz z kolegą do dyrektora półmaratonu, Pana Mirosława Awksentiuka, aby mu podziękować i pogratulować, że organizuje najlepszą imprezę biegową w tym kraju. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, jeżeli do serca prastarej Puszczy Białowieskiej nie dotrze komercja i tego biegu nie zepsuje – lepszego miejsca na biegowej mapie Polski nie znajdziecie. To, co znajduje się w cenie pakietu startowego i jakie atrakcje przewiduje organizator zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednych i niezadowolonych z życia..., ale co ja piszę biegacze są zadowoleni z życia, przecież tam było to widać!

Odbiór pakietów, występ orkiestry, start honorowy z amfiteatru w Hajnówce do autokarów i wyjazd do Białowieży, to tam zaczyna się przygoda. Wszyscy ustawiają się na parkingu nieopodal Parku Narodowego i ruszają na malowniczą trasę, najpierw mała pętelka po Białowieży, potem ponad 17 kilometrów malowniczą drogą przez Puszczę Białowieską. Trasa urzeka, wokół drzewa wyższe niż wszędzie indziej, przygniatające swoim majestatem chronią nieco przed wiatrem i dają cień, choć promienie słońca tworzą na asfalcie taką szachownicę prześwitując przez liście gigantycznych dębów, buków, klonów i wielu innych strażników lasu. Droga wiedzie w zdecydowanej większości pod górkę, minimalnie, lecz czuć to patrząc na zegarek - nie da się trzymać idealnie równego tempa, bo długie i delikatne podbiegi powodują, że się zwalnia, a gdy droga wiedzie lekko w dół, człowiekowi wydaje się, że leci… CUDOWNIE. Przez to, że jezdnia, po której się biegnie jest jedynym traktem łączącym Hajnówkę i Białowieżę – nie da się jej zamknąć. Ruch jest ograniczony, biegacze są całkowicie bezpieczni – policjanci na motocyklach systematycznie puszczają po kilka samochodów, z których wystają uśmiechnięte twarze i machające dłonie. Ten doping przecina z rzadka kojącą uszy ciszę, której próżno szukać w wielkich miastach, na wielkich biegach.

Mała liczba startujących sprawia, że rywalizacja jest bardziej personalna, można obrać sobie biegacza na horyzoncie i go gonić, można pracować zespołowo lub też wieść się na czyichś plecach (...) – ale ma to swój urok, bo na metę wbiega się pojedynczo i każdy jest zwycięzcą, każdy jest lokalnym bohaterem. Meta jest przy amfiteatrze, gdzie dostaje się imienny medal! Czy gdzieś jeszcze tak jest? Wyczytywany jest numer startowy i drewniany medal z imieniem i nazwiskiem wędruje na szyję biegacza! Piątka z maskotką żubra i… czekasz na dalsze atrakcje. Można iść na obiad i wziąć prysznic w miejscowym Aquaparku, a potem, czym prędzej na dekorację i losowanie nagród. A tych jest naprawdę mnóstwo, część to drobiazgi, ale jednak cały ceremoniał trwa grubo ponad godzinę. Ludzie klaszczą, śmieją się lub też wywierają presję na szczęśliwcy, który wylosował jeden z rowerów, aby zrobił rundkę lub puścił kierownicę.

Aż wreszcie spiker mówi: zapraszamy do autokarów… 300 biegaczy rusza na kolejny bój. Czas na biesiadę (...) gdzieś na polance w głuszy, gdzie zasięg telefonii komórkowej zanika, a człowiek obcuje z naturą. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni grzecznie czekają, aby skosztować specjałów lokalnej kuchni: kiełbasy, kaszanki, wędliny, sałatki, bigos, ogórki i pyszny smalec oraz oczywiście dzik z rusztu. A wiadomo jak się człowiek naje, to na trawienie też coś się znajdzie i budzi się słowiańska dusza, jest zespół i miejsce do tańczenia – wspaniała, sielska zabawa, ludzie wpadają sobie w ramiona, każdy opowiada, gdzie był i gdzie biegł i zawsze tęskni za tą imprezą. Powoli zapada zmrok i autokary odwożą biesiadników na zasłużony wypoczynek. To nie koniec atrakcji. Następnego dnia można jeszcze skorzystać z parku wodnego oraz sauny – godzina w cenie pakietu startowego. Tam również można spotkać wypacających zakwasy po biegu oraz nie tylko zakwasy i nie tylko po biegu. Zmęczeni, ale zadowoleni opowiadają, że co roku jest tak samo, że co roku czekają, aby pobiec właśnie tutaj, aby się spotkać, aby się pobawić. To dowód na to jak bieganie łączy i jak różne może być do niego podejście. Bez komercji, bez ogromnych pieniędzy i nieustannego nabijania frekwencji. Tu dominuje gościnny nastrój, biegacza się tu gości, biegacza się tu nie ograbia, biegacz ma wyjechać ze wspomnieniami, z życiówką lub bez, ale po polsku, po wschodniemu zostanie przyjęty – „jak należy”. Wszystkie te atrakcje dostajemy za jedyne 95 złotych! Można jeszcze w XXI wieku zorganizować imprezę nie dla zarobku, ale dla przyjemności, zorganizować ją pięknie bez organizacyjnych wpadek na trasie z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wszystko na szóstkę. Nie da się do niczego przyczepić. A limit? No właśnie, z jednej strony każdy chciałby wystartować, ale 350 biegaczy to maksimum jak zapewnił dyrektor. Po pierwsze trudno więcej osób należycie ugościć, poza tym przy imprezie masowej należałoby całkowicie zamknąć ruch drogowy na trasie, a że jest jedyna i objazdu nie ma i nie będzie – jest to niemożliwe. Właśnie dlatego w moim odczuciu będzie to zawsze wisienka na biegowym, polskim torcie, bez komercji, bez kiczu, bo DUCH PUSZCZY czuwa. Teraz pozostaje tęsknić i odliczać miesiące, tygodnie i dni do kolejnej edycji tej zacnej imprezy”.

Image and video hosting by TinyPic

Do miłej opinii dodamy, że bieg ukończyło 298 osób, w tym Białorusini, Litwini i Ukrainka oraz aż 46 zawodników z powiatu hajnowskiego.

Zwycięzcą biegu został Henadz Verkhavodkin z Grodna (Białoruś) z czasem 1.10,45

II – Dmitryj Grigoriew /Prużany, Białoruś/ 1.11,04

III – Andrzej Leończuk /Białystok, Polska/ 1.12,13

IV – Tomasz Blados /Konstancin-Jeziorna, Polska/ 1.15,58

Najlepsza wśród kobiet: Alena Shumik /Brześć, Białoruś/ 1.29,26

II – Anna Gosk /Białystok, Polska/ 1.30,07

III – Ela Peret /Warszawa, Polska/ 1.31,05

IV – Magdalena Wójcicka /Lubartów, Polska/ 1.36,47

W kategorii Najlepszy zawodnik powiatu hajnowskiego zwyciężył Adam Bondaruk z czasem 1.27,51 (16 miejsce w kat. open).

Wszystkie wyniki pod zdjęciami na dole strony.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki żubra były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drewniane medale imienne otrzymał każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety. Sękaczem nagrodzony został Krzysztof, który pokonał najdłuższą trasę do mety: Jastrzębie Zdrój – Hajnówka :) 

Sękaczami i Serami Carskimi z Hajnówki zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

I miejsce – BIEGAMY DLA ZDROWIA (A. Godlewski, P. Grygo, K. Lewandowski, A. Gosk)

II miejsce – WARSZAWIAKY (T. Blados, M. Łukasiewicz, B. Barewski, E.Peret)

III miejsce – PRUŻANY (D. Grigoriew, A. Kunda, A. Barmuta, T. Gordijewska)

Tego dnia wszyscy byliśmy świadkami ważnego wydarzenia w życiu młodych zawodników, mianowicie na scenie hajnowskiego Amfiteatru Łukasz poprosił o rękę Dominikę!

Image and video hosting by TinyPic

Uatrakcyjnieniem naszej imprezy był punkt masażu NZOZ KINETICA, z którego mogli skorzystać uczestniczący w biegu zawodnicy. Natomiast ich pociechom przygotowaliśmy kilkugodzinną niespodziankę w postaci dmuchanej zjeżdżalni i ciekawych zabaw, prowadzonych przez animatora.

Image and video hosting by TinyPic

Kontynuacją XVI Półmaratonu Hajnowskiego był niedzielny 3 – godzinny przejazd kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło, na który zaprosiło Nadleśnictwo Hajnówka. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż skorzystało z niej niemal 150 osób.

Dziękujemy na Waszą obecność podczas tegorocznego biegu i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej XVII edycji Półmaratonu Hajnowskiego.

Małgorzata Muszkatel

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

     Relacja z Telewizji Białystok - Rafał Androsiuk: 


      fot. Tomasz Onikijuk:  

fot. Roman Wnuczko:

LISTA STARTOWA

NASZ PARTNER: maratonypolskie.pl

XVI PÓŁMARATON HAJNOWSKI

Po zdrowie do Puszczy Białowieskiej - pod takim hasłem 21 maja 2016 roku powitamy zawodników na starcie XVI Półmaratonu Hajnowskiego. Mamy nadzieję, że bieg po prastarej puszczy – królestwie żubra, wszystkim na długo pozostanie w pamięci. Jak co roku przygotowaliśmy dobrą ofertę zarówno sportową jak i towarzyską. Uczestnikom zapewniamy:

 • elektroniczny pomiar czasu,

 • imienny numer startowy,

 • pamiątkową koszulkę,

 • napój izotoniczny,

 • słodki upominek,

 • przewóz autokarami na linię startu w Białowieży,

 • trzy punkty odżywcze na trasie biegu,

 • atestowaną trasę oznakowaną co kilometr,

 • punkt odżywczy na mecie,

 • imienny medal,

 • ubezpieczenie zawodników,

 • obsługę medyczną na trasie,

 • prysznic w Parku Wodnym,

 • obiad regeneracyjny po biegu,

 • dla zwycięzców w kategorii open statuetki i nagrody pieniężne, w kategoriach wiekowych statuetki (zgodnie z regulaminem)

 • losowanie nagród,

 • imprezę integracyjną.

Po zakończeniu części sportowej odbędzie się impreza integracyjna. Przypominamy, że udział osób towarzyszących zawodnikom jest płatny, a noclegi należy rezerwować we własnym zakresie.

Zgłoszenia do biegu będą przyjmowane od godz. 8.00 dnia 4 kwietnia 2016r. wyłącznie drogą elektroniczną na stronie maratonypolskie.pl. Limit zawodników do udziału w Półmaratonie wynosi 350.

Wydawanie pakietów startowych w przeddzień – 20.05.2016r. w biurze zawodów w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce w godzinach 15.00 – 21.00 oraz w dniu zawodów od 8.00 do 9.30  po okazaniu dowodu osobistego i podpisaniu formularza o zdolności do udziału w biegu.

Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Hajnówka wszyscy zawodnicy i goście mogą skorzystać z 3 – godzinnego przejazdu kolejką wąskotorową (w niedzielę 22 maja). Zniżka dla zawodników po okazaniu numeru startowego.

 Wszystkich chętnych zapraszamy do Parku Wodnego w Hajnówce. W ramach współpracy Dyrektor pływalni funduje wszystkim zawodnikom godzinny bilet wstępu do wykorzystania w dniach 19 - 22 maja 2016r. (dołączony do pakietu startowego). Zawodników, którzy będą w Hajnówce od czwartku, zapraszamy po odbiór pakietów po uzgodnieniu telefonicznym - 604 153 073.

Małgorzata Muszkatel

Regulamin

XVI Półmaraton Hajnowski

21.05.2016r.

I. Cel imprezy:

 • popularyzacja sportu powszechnego, w tym biegów masowych, jako zdrowego stylu życia,

 • propagowanie biegania jako najprostszej formy ruchu, czynnego wypoczynku rodzinnego oraz formy doskonalenia fizycznego i poprawy stanu zdrowia,

 • upowszechnianie sportu w różnych grupach społecznych, zawodowych i środowiskowych,

 • promocja regionu Puszczy Białowieskiej i wartości kulturowych Podlasia.

   

II. Termin i miejsce:

 • start honorowy - 21.05.2016r. (sobota) godz.10³° z Parku Miejskiego, ulica Parkowa przy amfiteatrze w Hajnówce,

 • start ostry - Białowieża - plac przy amfiteatrze godz.12°°,

 • na start ostry organizator zapewnia dojazd autokarami,

 • meta przy amfiteatrze w Parku Miejskim przy ulicy Parkowej w Hajnówce.

   

III. Warunki uczestnictwa:

 • w biegu mogą uczestniczyć osoby, które do dnia 21.05.2016r. ukończyły 18 lat

  i przedstawią zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w półmaratonie lub złożą podpis potwierdzający zdolność do udziału w biegu,

 • podczas weryfikacji należy posiadać dowód tożsamości,

 • zawodników obowiązuje limit czasu ukończenia biegu wynoszący 2,5 godz -

  tzn. przybiegną do mety do godz 14³°. Po przekroczeniu limitu zawodnicy będą zdejmowani z trasy.

   

IV. Trasa biegu:

 • szosa asfaltowa przez urocze zakątki Puszczy Białowieskiej, Białowieża - Hajnówka,

 • na trasie zlokalizowane 3 punkty odżywcze z wodą, napojami i czekoladą

  (6 km, 12 km, 18 km),

 • punkt odżywczy na mecie z wodą, bananami i pączkami.

 


V. Zgłoszenia:

 • imienne zgłoszenia elektroniczne po wypełnieniu formularza na stronie internetowej www.maratonypolskie.pl od godziny 8°° dnia 04.04.2016r. do dnia 23.04.2016r. 

 • drużynowe -  udział w drużynie należy zadeklarować w czasie rejestracji, wpisując w odpowiednie pole jednobrzmiącą nazwę drużyny. Warunkiem klasyfikowania jest min. 4 – osobowy skład drużyny, zawierający w tym min. 1 kobietę. Za wynik końcowy uznaje się sumę czasów 4 najlepszych zawodników danej drużyny, w tym 1 kobiety. O zwycięstwie decyduje najniższa łączna suma czasów członków drużyny.

   
 • organizatorzy ustalają limit zgłoszeń na 350 osób. Z chwilą wcześniejszego przekroczenia limitu przyjmowanie zgłoszeń zostanie automatycznie zakończone.

  Nie będą przyjmowane zgłoszenia w dniu biegu.

 • za zgłoszenie uważa się przesłanie wypełnionego formularza i wpłacenie opłaty wpisowej.

 • osoby, które dokonają zgłoszenia, zobowiązane są do wpłacenia opłaty wpisowej w ciągu 3 (trzech) dni z podaniem imienia i nazwiska osoby startującej. W innym przypadku zgłoszenia będą usuwane z bazy danych.

   
 • Zamiana zawodników na liście startowej możliwa do dnia 06.05.2016r. Warunkiem jest listowne przesłanie deklaracji o zamianie zawodników z pełnymi danymi osób zainteresowanych (imię, nazwisko, adres, data urodzenia) łącznie z ich odręcznymi podpisami.

   
 • osobom zgłoszonym do dnia 23.04.2016r., mieszczącym się w limicie zgłoszeń, organizator gwarantuje pakiet startowy, w skład którego wchodzą: imienny numer startowy, pamiątkowy gadżet, czujnik do pomiaru czasu, bon na obiad, bon na Biesiadę, godzinna wejściówka do Parku Wodnego, worek na odzież, napój izotoniczny.

VI. Opłata wpisowa:

 • wpłacać na konto organizatora - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce:

PKO BP S.A. 23 1020 1332 0000 1102 0270 8360

Ośrodek Sportu i Rekreacji

ul. Ks. Dziewiatowskiego 2, 17-200 Hajnówka


 • wysokość opłaty -  95,00 zł.

 • kobiety, które ukończyły 65 rok życia i mężczyźni powyżej 70 roku życia – zwolnieni z opłaty.

 • zawodnicy przebywający na stałe na terenie powiatu hajnowskiego i zrzeszeni w „Hajnówka Biega” lub „RKB Hajnówka” – 45,00 zł.

 • wniesiona opłata nie podlega zwrotowi.

VII. Wydawanie numerów startowych:

 • w przeddzień zawodów 20.05.2016r. w biurze zawodów - Amfiteatr Miejski w Hajnówce w godzinach 15°° - 21°° oraz w dniu zawodów od 8°° do godziny 9³° - po podpisaniu formularza o zdolności do udziału w Półmaratonie na własną odpowiedzialność i okazaniu dowodu tożsamości,

 • przyjęcie numeru startowego jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu Półmaratonu Hajnowskiego.

VIII. Klasyfikacje:

 • K I 18 - 29 lat, K II 30 - 39 lat, K III 40 - 49 lat, K IV 50 - 59 lat, K V > 59 lat

 • M I 18 - 29 lat, M II 30 - 39 lat, M III 40 - 49 lat, M IV 50 - 59 lat, M V 60 - 69 lat, M VI > 69 lat

 • drużynowa

 • najlepsi zawodnicy zamieszkujący teren powiatu hajnowskiego M i K (miejsca I-III),

 • najstarsza zawodniczka

 • najstarszy zawodnik

 • najmłodszy uczestnik

 • najmłodsza uczestniczka.

IX. Nagrody:

 • każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzyma imienny medal,

 • klasyfikacja generalna wśród kobiet i mężczyzn (miejsca I – IV):

   Mężczyźni / Kobiety

  • I miejsce - 700 zł / 700 zł

  • II miejsce - 600 zł / 600 zł

  • III miejsce - 500 zł / 500 zł

  • IV miejsce - 400 zł / 400 zł

    

 • w pozostałych kategoriach, za miejsca I - III zawodnicy otrzymują pamiątkowe statuetki,

 • nagrody niespodzianki w klasyfikacji drużynowej,

 • wśród wszystkich zawodników, którzy ukończyli bieg zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe,

 • premie finansowe za pobicie rekordu trasy - 300,00 zł

 • wręczenie nagród odbędzie się w amfiteatrze o godzinie 15°°.

X. Pozostałe informacje:

 • zawodnicy po ukończeniu biegu mają możliwość skorzystania z natrysków w Parku Wodnym oraz spożycia posiłku w Zespole Szkół z DNJB przy ulicy Piłsudskiego 3,

 • organizator, wszystkie osoby i podmioty z nim współpracujące, a także osoby związane z przeprowadzeniem i organizacją imprezy nie ponoszą odpowiedzialności wobec uczestników za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po imprezie,

 • ze względów bezpieczeństwa zabroniony jest udział osób poruszających się na rowerach, rolkach oraz z wózkami z dziećmi,

 • podczas trwania zawodów organizator zapewnia opiekę medyczną,

 • bieg odbędzie się bez względu na warunki pogodowe przy ograniczonym ruchu drogowym,

 • uczestnicy biegu zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego podporządkowania się zaleceniom kierujących ruchem, podczas poruszania się po odcinkach trasy wchodzących w bezpośredni kontakt z ruchem drogowym (należy poruszać się prawą stroną jezdni),

 • sprawy sporne rozstrzygają Kierownik Biegu Janusz Ludwiczak i Sędzia Główny Roman Sacharczuk,

 • nagrodzeni zawodnicy obowiązani są do udziału w konferencji prasowej po zakończeniu zawodów,

 • zdjęcia, nagrania filmowe oraz wywiady z zawodnikami, a także dane osobowe mogą być wykorzystane przez organizatorów, sponsorów, prasę, radio i telewizję na potrzeby marketingowe i promocji imprezy,

 • po zakończeniu dekoracji wszyscy chętni zawodnicy zostaną przewiezieni autokarami na Biesiadę w Puszczy Białowieskiej - wyjazd o godz. 16³°.

 • osoby towarzyszące zawodnikom, chcące uczestniczyć w Biesiadzie, dokonują wpłaty na podane konto lub w dniu zawodów w wysokości 30,00 zł (dzieci do lat 15 - 10 zł) - opłata nie podlega zwrotowi.

 • interpretacja Regulaminu należy wyłącznie do organizatora.

 

WIELKI SUKCES ORGANIZACYJNY XV PÓŁMARATONU HAJNOWSKIEGO!

 

     Po raz kolejny na łamach ogólnopolskiego portalu www.maratonypolskie.pl czytelnicy wybrali najlepsze biegi w Polsce rozegrane w roku 2015. Wybory zostały przeprowadzone za pomocą drabinek, czyli poprzez ustawienie przez zalogowanych czytelników drabinki biegów odpowiadającej imprezom – od najlepszej do najsłabszej. Każdy czytelnik mógł ustawiać jedynie te biegi, w których startował w minionym roku.

   Spośród nominowanych 344 kandydatur ostatecznie sklasyfikowanych zostało 179 biegów. W wyniku głosowania, nasz bieg – XV Półmaraton Hajnowski zajął:

I miejsce w Polsce w kategorii Półmaratony Kameralne - bieg poniżej 1000 osób (na 46 zgłoszonych kandydatur)

I miejsce w kategorii Województwo Podlaskie (na 5 zgłoszonych kandydatur)

II miejsce w Polsce w kategorii Biegi organizowane przez Miasta, Gminy, OSiRy (na 118 kandydatur)

III miejsce w Polsce w kategorii Miasta 5000-25000 mieszkańców (na 82 zgłoszone kandydatury)

IV miejsce w Polsce w kategorii Biegi Średnie 200-499 uczestników (spośród 126 kandydatur)

Wyróżnienia zostały nadane na podstawie ogólnopolskiego głosowania dla udokumentowania doskonałej organizacji imprezy biegowej pod hasłem XV Półmaraton Hajnowski”.

Dziękujemy wszystkim za oddane głosy!

Szczegółowe informacje: http://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php?dzial=1&action=7&code=15676&bieganie

Małgorzata Muszkatel

PLAKATPH2016.jpg

PH2016.jpg

PH2016baner.jpg

startPH.jpg

PH2016lista.jpg

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

 
MAPA SERWISU
STATYSTYKA